Region Östergötland uppger att en vattenläcka har inträffat på den så kallade sterilcentralen på US. Vattenläckan uppstod på onsdagsmorgonen. Avloppsvatten har runnit in på sterilcentralen och förorenat sjukvårdsutrustning som måste vara steril.
– Läckan upptäcktes vid 09-tiden på onsdagen. Det har skvätt avloppsvatten på containrar som innehåller steril operationsutrustning, säger Martin Golster, medicinskt ansvarig i den lokala sjukvårdsledningen på US.
Sterilcentralen är belägen under operationsavdelningen på sjukhuset. Centralen ligger inte i den nybygga delen av sjukhuset.
– Det har läckt in avloppsvatten från taket. Det rör sig inte om så stora mängder, men tillräckligt mycket för att ställa till problem, säger Golster.
Det inträffade får stora konsekvenser för verksamheten på sjukhuset. Planerade operationer ställs in under resten av onsdagen och hela torsdagen. Akuta operationer kommer dock att utföras som vanligt.
– I det här läget måste vi prioritera. Akuta operationer och canceroperationer kommer att genomföras. Planerade operationer kommer att ställas in på grund av brist på operationsutrustning.
Det inträffade betraktas som allvarligt och så kallad särskild sjukvårdsledning har etablerats på regional nivå. US har gått upp i stabsläge.
– Vi försöker att lösa problemet så fort som möjligt. Men det tar tid att sterilisera utrustningen. I värsta fall kan vi tvingas att ställa in operationer även under fredagen, säger Golster.
Det är ännu inte känt hur många operationer som kommer att ställa in.
– Vi har 20 operationssalar på sjukhuset och nu räknar vi med att fem av dem inte kommer att kunna användas.