Här vill Botrygg bygga 125 bostäder

Botrygg vill fortsätta att bygga i området där behandlingshemmet Ekhaga en gång låg. Planer finns på ytterligare 125 bostäder.

Botrygg har byggt 16 enplanshus i området.

Botrygg har byggt 16 enplanshus i området.

Foto: Botrygg

Linköping2016-03-24 13:00

Botrygg köpte kvarteret 2005, när landstingets barn- och ungdomshabilitering flyttade därifrån. Sedan dess har bolaget byggt 16 enplanshus och två punkthus med vardera 15 bostadsrätter i området.

Botrygg har också byggt en förskola, en kombinerad förskola/skola och ett äldreboende i kvarteret, som ligger väster om Brokindsleden och norr om Ålerydsvägen..

Nu söker Botrygg bygglov för etapp 2. Det innebär ytterligare ett punkthus med 15 bostadsrätter, ett avlångt fyravåningshus med 20 bostadsrätter samt 11 radhus.

Planerna innebär att det är dags att riva det sista huset från Ekhagatiden, där Posten nu har en sorteringsterminal.

– Posten flyttar ut under året. Vi kommer att skicka in en ansökan om rivningslov inom den närmaste veckan, säger Botryggs vd Adam Cocozza.

Botrygg räknar med att börja bygga till sommaren med punkthuset som första objekt.

Därefter hoppas bolaget på att kunna bygga även etapp 3, ett stort hus i vinkel närmast korsningen Brokindsleden/Ålerydsvägen.

– Med det vill vi skapa ytterligare 60–80 bostäder i området, beroende på vilken våningshöjd kommunen kan tänka sig, säger Adam Cocozza.

För att det projektet ska bli verklighet krävs en detaljplaneändring och att kommunen säljer mark till Botrygg. Dagens cykelväg måste flyttas. Botrygg behöver också komma överens med den villaägare som bor där idag, på mark som arrenderas av Botrygg.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om