Ännu en anhållen för mordet

Ännu en person har anhållits som misstänkt för mordet på 18-åringen i Skäggetorp. Det rör sig om en 22-årig man som enligt poliskällor har kopplingar till Black Cobra.

Foto: Peter Jigerström

Linköping2014-09-03 14:27

Det var i måndags som 22-åringen hämtades in till förhör. Han befann sig då i Linköping.

– Gripandet gick lugnt till väga, säger polisens utredningsledare John Skoog.

22-åringen är skäligen misstänkt för att ha skjutit mot 18-åringen som dödades i samband med skottväxlingen i Skäggetorps centrum sent på kvällen den 28 juli. Skäligen är den svagare misstankegraden.

– Han nekar till brott, säger kammaråklagare Helene Gestrin, som leder förundersökningen.

22-åringen har under det senaste året figurerat i flera uppmärksammade brottsutredningar. Han är bland annat misstänkt för att ha skjutit en 19-årig man i benet i Tinnerö naturreservat, söder om Linköping. 22-åringen satt ett tag frihetsberövad i ärendet, men försattes på fri fot i brist på bevis.

– Men utredningen pågår fortfarande och 22-åringen är fortfarande misstänkt, säger Helene Gestrin.

I måndags häktades en 24-årig man – som även han har kopplingar till Black Cobra – för inblandning i mordet på 18-åringen. Totalt har nu 21 män delgivits misstanke om brott i samband med händelsen.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om