Alliansen har rätt och ska stå på sig

Peter Hultqvist borde avgå då han handlat för att skydda statsministern, hävdar skribenten.

Peter Hultqvist borde avgå då han handlat för att skydda statsministern, hävdar skribenten.

Foto: Erik Simander/TT

Ordet fritt2017-08-07 06:00
Det här är en insändare. Åsikterna i texten är skribentens egna.

Svar på ”Alliansen har gjort ett självmål” från den 2/8.

Jag tycker att Christer inte har förstått allvaret med IT-skandalen. Inte med ett ord om att det troligen har skadat vårt land. Hur mycket vet vi inte idag, men följderna kan vara mycket allvarliga. Att då som Larsson bara intresserad sig vad Alliansen gör för fel är ganska anmärkningsvärt. Du verkar inte förstå skandalen eller vill inte se den hos regeringen.

Vi har en regering som har försökt dölja Transportstyrelsens olagliga handlingar där känsliga för riket handlingar har hamnat i orätta händer. Vi har också en regering som inte fungerar informationsmässigt varken mellan departementen och riksdagen. Det är mer allvarligt än ett självmål. Att Stefan Löfven slår tillbaka med att Peter Hultqvist ska få vara kvar är ju för att han vill sitta kvar vid makten.

Som de flesta vet har departementen täta kontakter med varandra. Dels genom ministrarna och också genom olika tjänstemän på departementen. Att då inte informera statsministern som Löfven påstår är det knappast trovärdigt. Han är väl ingen ”lam anka” för då är detta lika allvarligt som förnekelse av information.

Nej Pete Hultqvist bör gå eftersom han egentligen bara har skyddat Löfven. Att det inte är rätt tidpunkt vid nyval är ju nonsens. Det går ju inte att vänta till valet för då tror jag skandalen är glömd. Vi kan inte ha en regering som säljer ut Sverige. Alliansen skall stå på sig och yrka misstroendeförklaring mot Hultqvist. Sedan får nästa drag vara Löfvens. Hans självmål börjar bli många.