Corren.se - nyheter Östergötland

 

Upp till bevis, Carlsson

  • Skriv ut
 

Ostlänken och större regioner är frågor som regeringen har makten över, men där inget hänt. Det skriver socialdemokraterna ANNA LARSSON och MARTIN TOLLÉN, landstingets regionalpolitiska beredning, i en replik.

Gunilla Carlsson skriver (3/11) om hur Östergötland kan bli ett framgångslän och pekar på alla utom sig själv. De kanske viktigaste åtgärderna nämner inte Carlsson med ett ord - trots att hon som regeringsmedlem i högsta grad har möjlighet att påverka: Bygga Ostlänken och skapa nya större regioner.

Ostlänken innebär inte bara bättre möjligheter till snabbt resande mellan Östergötland och Stockholm, den är också nödvändig för att det ska finnas plats för vår egen pendeltågstrafik på stambanan. På stambanan mellan Norrköping och Mjölby är det redan i dag ont om plats för pendeltågen. De kommande åren ökar trängseln ytterligare och hotar den pendeltågstrafik som binder samman länet och bidrar till utveckling och tillväxt.

Nu duger det inte med väntande och mer utredningar; nu måste regeringen fatta beslut. Vad vill Gunilla Carlsson?

Inte heller skriver Carlsson någonting om att skapa förutsättningar för en bättre regional organisation av Sverige. Dagens svenska regionindelning skapades av Axel Oxenstierna för snart 400 år sedan. Mats Svegfors och Ansvarsutredningen visade på behovet av större och färre regioner för att säkra kvaliteten i sjukvården och för fortsatt utvecklingskraft hos universitetssjukhusen.

Vi tror att Östergötland behöver representeras av politiker som vill använda sitt mandat för att driva på i viktiga frågor för Östergötland. Carlsson har haft tre år på sig i regeringsställning. Hon konstaterar att det ställs högre krav på politiken. Det gäller även henne själv. Upp till bevis, fatta de nödvändiga besluten för att bygga Ostlänken och skapa förutsättningar för större regioner. Det vore en politik för dagens verklighet och en god insats för östgötarna.

Anna Larsson

Martin Tollén

 


 
Starta ny debatt
Rubrik:

Meddelande:


Patientuppgifter behöver skyddas av stränga sekretessregler. Det gäller inte minst i system med datoriserade patientjournaler. Bild Jeppe Gustavsson.

Slå vakt om patientsekretessen

Debatt För mycket överskottinformation från sjukvårdens journaler kan hota den enskildes integritet. Tre moderata politiker Fredrik Sjöstrand, Andreas Norlén och Finn Bengtsson vill värna patienssekretessen inte minst när det gäller landstingens granskande verksamhet.

Samband mellan skatt och service

Debatt Lars "Laban" Bengtsson skriver om: Skattefrågan visar på skiljelinjerna mellan de politiska huvudalternativen i Sverige.
En synlig debatt om olika villkor för de blivande doktorerna av svenskt respektive utländskt ursprung vid universiteten efterfrågar debattörerna. Foto:  Carolina Byrmo

Dåliga villkor för utländska doktorander

Debatt Av Martin Dackling ordförande i Sveriges Förenade Studentkårers doktorandkommitté och Lars Abrahamsson ordförande Sveriges doktorandförening doktorandsektionen SULF

Sänk elskatten nu

Debatt Lars Jonsson regionchef öst, villaägarnas riksförbund. Med ett elpris som ligger på extrema nivåer ökar hushållens kostnader dramatiskt.

Mer valfrihet i vårdvalet

Debatt Vårdvalet i Östergötland har resulterat i nya vårdcentraler men det är fortfarande svårt för mindre vårdgivare att etablera sig hävdar Vårdföretagarna.
Bönelivet i olika religioner måste syfta till att lära oss respektera olika uttryck för gudstro. Passiv listning gynnar de redan etablerade aktörerna, anser Vårdföretagarna.

Gud har 99 namn

Debatt Religion har alltför ofta blivit en förevändning för allehanda politiska och ekonomiska maktintressen. Imamen Zekerijah Cajlakovic, från Norrköping och biskop Martin Lind, ger sin gemensamma syn på problemet.

Debatt

 

Snacka loss i vårt forum

Diskutera och debattera aktuella ämnen

Corren är borgerligPå ledarsidan kommenterar Corren aktuella händelser ur ett borgerligt perspektiv. Corren är inte knuten till något politiskt parti.
Har du synpunkter på våra ledare? Kommentera direkt i artikeln via vårt forum eller mejla till ledare@corren.se.


Skicka in till Ordet fritt

Här skriver du in din insändare till Ordet fritt

Dagens ros

Skicka in Dagens ros

 

Dagens ris

Skicka in Dagens ris

Skriv en debattartikel

...och så tänker vi på Corren Debatt

Åsikter

 
Sök bland 48415 annonser
Lokus Jobb Motor Bostad Köp och sälj
CLICK@5029166,12